Szintén gyakori tévedés, hogy az e-matricát vásárlók nem a megfelelő járműkategóriára váltanak jogosultságot, tavaly még 103 ezerszer tévesztettek véletlenül vagy "direkt". Ugyanis korábban sok ilyen is volt, azt gondolván, hogy így meg lehet úszni. A legfertőzöttebb pótdíjas szempontból egyébként magasan az M0-s, itt van az úthossz arányához képest a legtöbb bliccelő (122 ezer). A kiugróan magas arány hátterében részben az áll, hogy az M0-s autóúton az autósok korábban nem számíthattak folyamatos ellenőrzésre, míg 2016 elején két új fix ellenőrzési pontot helyeztek üzembe. Egyébként is itt találkozni a legtöbb olyan renitenssel, akit nem érdekel, hogy fizetni kéne. A bliccelők közt kiugróan magas a külföldiek aránya, a német, lengyel rendszámosok voltak a slágerek. A körgyűrű egész pontosan az M5 és az M4, valamint az M3 és a Megyeri híd között fizetős. A rendszer, mint látható elég komoly hatékonysággal működik, aminek vélhetően már a felével is elégedett lenne például a budapesti tömegközlekedési vállalat.

Autó: Ezért nem tud meglépni az díjfizető kamerák elől – megnéztük élőben | hvg.hu

m1 autópálya matrica ellenőrző pontok 17

A magyarországi gyorsforgalmi úthálózat forgalomnövekedése mellett nagyrészt ez a hatékonyságjavulás a fő oka, hogy 2015-höz hasonlóan tavaly is rekordot döntött a pótdíjas eljárások száma. A NÚSZ 2016-ban közel 731 ezer esetben küldött pótdíjfizetési felszólítást a bliccelő autósoknak, ami mintegy 42%-kal haladja meg az egy évvel korábbi 516 ezret, és több mint 2, 5-szerese a 2014-ben regisztrált 276 ezernek. A befizetett pótdíjak összege 2016-ban közel 5, 8 milliárd forint volt, ami több mint kétszerese a 2014-es 2, 6 milliárdnak, és 13%-kal haladja meg a 2015-ös értéket. "Képesek vagyunk cáfolni azt az előítéletet, hogy az állami cégeknél nem lehetséges a hatékonyságnövelés. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. ésszerű működésre törekszik, minden téren folyamatosan korszerűsít, így ellenőrzési rendszerét is évek óta tökéletesíti" – értékelte az adatokat dr. Bartal Tamás, a NÚSZ Zrt. igazgatóságának elnöke, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. Ez az ellenőrzési rendszer azonban még így sem mindenki számára elrettentő.

Néhány százalék esélyük van még a büntetés elkerülésére azoknak az autósoknak, akik jogosultság nélkül tévednek fel valamelyik fizetős útra és elhaladnak egy fix vagy mobil ellenőrzési pont előtt. Lapunk egyik olvasója jelezte, hogy pár hónapja elfelejtett e-matricát venni, felhajtott az egyik fizetős útra és egészen biztosan elhaladt egy fix ellenőrzési pont alatt. Ennek ellenére nem kapott büntetést. A Nemzeti Útdíjfizetés Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást adták, hogy bizonyos esetekben előfordulhat, hogy nem tudják teljes bizonyossággal azonosítani az autósokat. Ennek apropóján kérdeztük meg a céget, hogy milyen gyakran fordul ez elő. A NÚSZ kétszintű ellenőrzési rendszert vezetett be, hogy ki tudják szűrni azokat az autósokat, akik nem fizettek az autópálya-használatért, illetve, hogy ne büntessék azokat, akik fizettek. A rendszámokat kamerák rögzítik és szoftveresen azonosítják, ha azonban a rendszer jogosulatlan úthasználatot jelez, akkor a képeket a NÚSZ kollégái is megnézik.

  1. M1 autópálya matrica ellenőrző pontok 2018
  2. Elárulta az útdíjbeszedő, mennyit tévednek az e-matrica-kamerák - Napi.hu
  3. M1 autópálya matrica ellenőrző pontok 2015

A rendőrség radarjai mellett műszakilag az útdíj-ellenőrző kamera-rendszerek is alkalmasak a gyorshajtások rögzítésére. Jogszabály-változás szükséges azonban ahhoz, hogy segítségükkel büntessenek. Augusztus végéig fokozottabb ellenőrzéseket tart a rendőrség az utakon a nyaralásoknak és szabadságoknak köszönhetően megnövekedett forgalom miatt. A rendőrök így gyakrabban is mérik majd a sebességet, amit már az új komplex radarokkal végeznek. Ezek a traffipaxok számtalan szabálysértést képesek bizonyítani, mint a sebességtúllépést, biztonsági öv használatának elmulasztását, a szabálytalan sávváltást, a záróvonal átlépést, a leállósáv vagy buszsáv jogszerűtlen használatát, a tiloson áthajtást, a kanyarodás, irányváltoztatás szabályainak megszegését. Egyelőre azonban az Országos Rendőr-Főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerint jelenleg csak az alapfunkcióik működnek: sebességmérés, automatikus rendszámfelismerés, forgalomszámlálás és forgalomtorlódás jelzés. Alaposabb teszt után vetik ugyanis majd be az egyenruhások a többi funkciót is, aminek indulását előtte bejelenti a rendőrség.

Sebességet is mérnek az útdíj-ellenőrző kapuk | ÚTDÍJ.HU

Itt a nyár, sokan indulnak útnak nyaralni, olyanok is, akik év közben egyébként nem, vagy csak ritkán közlekednek díjköteles útszakaszokon. Nekik, és a vendégmunkások hazalátogatásának köszönhetően a nemzetközi tranzitútvonalként is használt autópályáink forgalma megtöbbszöröződik. A nagy forgalom okozta bosszúságokon túlmenően a nem megfelelően megváltott úthasználati jogosultság is kellemtelenséget okozhat, ezért - és az év elején történt rendeletmódosítások miatt is - érdemes felidézni, mire kell odafigyelni az autópálya matrica vásárlása során, hiszen egy kis odafigyeléssel könnyen meg lehet úszni a büntetéseket. Fontos tudni, hogy a hatályos jogszabályok értelmében az e-matricát mindig a díjköteles szakaszra történő felhajtás előtt (praktikusan az utazás előtt) kell megváltani. Az e-matrica megvásárlása nem jelenthet visszamenőleges úthasználati jogosultságot, ennek megfelelően az utólag (akár csak percekkel később történő vásárlás) megváltott matrica jogosulatlan úthasználatnak... Kedves Olvasónk!

Annak ellenére, hogy gyakorlatilag kijátszhatatlan, a megbüntetett autósok közel fele egyáltalán nem vesz e‑matricát. A pótdíjas eljárás alá vontak második legnagyobb csoportjába (21, 5%) azok az úthasználók tartoznak, akik csak a díjköteles gyorsforgalmi útra történő felhajtást követően vásárolnak jogosultságot. A lista harmadik helyén a díjkategória tévesztők állnak. Örömteli fejlemény, hogy az előző évhez képest 2016-ban jóval kevesebben követték el ezt a hibát vásárláskor. Míg 2015-ben a NÚSZ 164 ezer ilyen esetet regisztrált, addig tavaly már csak közel 103 ezret, így a kategóriatévesztők aránya a pótdíjas eljárások számához viszonyítva 32-ről 14 százalékra esett vissza. Börzsei Tibor, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója szerint ez nagyrészt annak köszönhető, hogy az autósok egyre tájékozottabbak a díjköteles utak használatára vonatkozó szabályok és szankciók tekintetében. " Nagy szerepe van ebben annak a sokrétű edukációs tevékenységnek is, amelyet társaságunk évek óta folytat különböző kommunikációs csatornáin keresztül.

Az automatikus tengelysúly-mérőhelyek ha beindulnak, komoly kaszálást rendezhetnek a gyakran túlpakolt teherautók körében. Az utak mentén történő személyautókból folyó ellenőrzési tevékenység elég hálátlan feladat, napi beosztás szerint küldik az utak mellett is gyakran látható Peugeot-okból a központnak a képeket ezek az autók. Ott történik a vizuális ellenőrzés. A hatékonyság fejlődését mutatja, hogy ezekkel az autókkal is áttértek a csúsztatott műszakokra, mert megfigyelték, hogy bizony vannak autósok, akik annyira ravaszak, hogy tudták, hogyan vannak műszakváltások és akkor autóztak. A harmadik, kitereléses ellenőrzésnél, ami szintén gyakori, az autósok túlnyomó többsége ha megbukik, elismeri, hogy nem vett matricát. Ilyenkor a "fagyis kocsinak" becézett mobil pénztárnál kifizetheti a jelenlegi 14 875 forintos pótdíjat, ezzel legalább megváltja az aznapi jogosultságát, igaz, elég drágán. Általánosságban gyakori hiba, hogy az autósok későn, már a díjköteles útra való felhajtás után váltják meg a jogosultságot, a bliccelők 21 százalékát emiatt büntették meg, a helyzet pedig az, hogy ilyenkor a rendszer már nem kegyelmez.

Olvassa el kapcsolódó cikkünket arról, hogy milyen baki csúszott a NÚSZ és viszonteladói kommunikációjába. A kép forrása: ász Péter.