A szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata is jelentősen lecsökkenthető a rendszeres gesztenyeméz fogyasztás által. A gesztenyeméz hatása miatt igen régóta számon van tartva, mint népi csodaszer. Jellemzői A gesztenyeméz gyógyhatása mellett nem szabad megfeledkeznünk a rendhagyó ízéről és illatáról sem. A szelíd gesztenyeméz rendkívül különleges aromával és zamattal rendelkezik, és sokan úgy tartják, hogy a gesztenyeméz az egyik legkiválóbb összetételű mézfajta szerte a világon. A gesztenyeméz íze jellegzetes, mivel kesernyésen fűszerezett az utóíze. Illata a gesztenyevirághoz hasonló. A kesernyés utóíze miatt főzéshez és sütéshez nem kifejezetten ajánlott a használata. Gesztenyeméz beszerzése A gesztenyeméz vásárlás kicsit nehézkes, ugyanis nem minden sarki üzletben szerezhető be, mivel a gesztenyeméz egy fajtaméz. Aki meg szeretné kóstolni ezt a rendhagyó íz világgal rendelkező, nagy gyógyhatással bíró mézfajtát, annak érdemes méhészeknél, vagy bioboltok polcain keresgélnie a mézkülönlegességet.

A gesztenyeméz | Propolisz.com

#vitamin #méz #jótékony hatások #gyógynövény 2020. 07. 01. Tudta, hogy a méz antibakteriális minőségét a méz fajtája és a betakarítás módja is befolyásolja? Sőt, még az is sokat számít, milyen sötét a méz színe - kiderül, miért! Fontos tudni, hogy a méz fertőtlenítő hatása csak bizonyos időtartamon és keretek között érvényesül. Így bármennyire is egészséges édesítőként tartjuk számon, nem váltja ki a bevált sebkezelő szereket. Persze azért rengeteg mindenre lehet használni! A méz összetétele A hivatalos meghatározás szerint a méz: "az Apis mellifera méhek által a növényi nektárból vagy élő növényi részek nedvéből, illetve növényi nedveket szívó rovarok által az élő növényi részek kiválasztott anyagából gyűjtött természetes édes anyag, amelyet a méhek begyűjtenek, saját anyagaik hozzáadásával átalakítanak, raktároznak, dehidrálnak, és lépekben érlelnek. "(1) A méz igen értékes nyersanyagunk: szénhidráttartalma 80–85%, víztartalma pedig 16–19% közötti. Található benne gyümölcscukor (fruktóz, 34–41%) és szőlőcukor (glükóz, 28–35%) is.

  • Club aliga elérhetőség
  • Trigeminus neuralgia – Arcidegzsába kialakulása, kezelése és megelőzése
  • Parkinson kór gyógyulás

Napraforgó

Oligoszacharid-összetételét döntően a forrásnövény határozza meg. E mellett fehérjék, aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is vannak benne. (2, 3) A méz ásványi anyag- és vitamin jellemzőit a botanikai és földrajzi eredete határozza meg. Vitaminok közül a legtöbb mézfajtában a C-, B1-, B2-, B6-, K-vitamint, niacint, pantoténsavat és biotint találunk. Ásványi anyagai és nyomelemei közül a kálium, a kalcium, a magnézium, a vas, a cink, a mangán, a réz és a króm emelhető ki. Ezek a mikrotápanyagok a mézben jelen vannak, mennyiségük azonban csekély. A rendszeres mézfogyasztás előnyei A méz értékes tápanyagai révén igen sokrétű táplálkozás-egészségügyi előnyökkel szolgál rendszeres, mértéktartó fogyasztás esetén. 15 éves kor felett naponta 20-30 gramm a maximálisan javasolt bevitel mennyisége. (2) Oligoszacharidjai segítik a jótékony (probiotikus) bélbaktériumok, így a bifidobaktériumok, laktobacilusok szaporodását, vagyis a méz prebiotikus hatást fejt ki. (2) Antibakteriális hatása savas jellegének, hidrogén-peroxid-tartalmának köszönhető.

Filtrált méz: Olyan méz, amelyből az idegen szerves és szervetlen anyagokat olyan szűrési módszerrel távolítják el, amely a méz virágpor tartalmának jelentős csökkenését eredményezi. (1) Hazánkban 15–20 mézfajtát állítanak elő. Ezekből mutatunk be néhányat (2): A méz neve Jellegzetességei Akácméz Világos színű, jellemzően akácvirág illatú, nagy gyümölcscukor-tartalma miatt lassabban kristályosodik. Italok és sütemények nagyszerű ízesítője. Hársméz Barnás árnyalatú, jellegzetes illatú, nehezebben kristályosodik. Sütéshez-főzéshez kesernyés íze miatt nem ajánlott, ami hő hatására tovább erősödik. Napraforgóméz Színe aranysárga, aromás ízű, kissé kesernyés-savanykás. Sütemények, például mézeskalács ízesítésére kiváló. Repceméz Sárga színű, gyorsan kristályosodik, ekkor színe fehérré változik. Kevésbé savas. Selyemfűméz Édeskésen fűszeres illatú, vanília aromás ízű, kb. két év után kezd kristályosodni. Jellegzetes íze miatt fogyasztható önmagában, adható gyümölcsök mellé, zöldségből készült salátákhoz, lehet húspác ízesítője is.

méz élettani hatása

(2) A mézek eredet szerinti csoportosítása Virágméz (nektárméz): A növények nektárjából származó méz. Amennyiben különféle virágokból származó mézek keverednek, vegyes virágmézről beszélünk. Édesharmatméz (mézharmatméz): Főképpen a növényi nedvet szívó rovarok által (Hemiptera) az élő növényi részek kiválasztott anyagából vagy nedvéből nyert méz. Ha a méz legnagyobbrészt mézharmatból készül, akkor mézharmatméz vagy erdei méz lesz az eredmény. A mézek előállítási és/vagy megjelenési mód szerinti csoportosítása Lépesméz: A méhek által újonnan épített, még a szűzlépek sejtjeiben vagy kizárólag méhviaszalapú műlépre épített, szűzlépben tárolt és lefedett sejteket tartalmazó egész lépben vagy léprészekben értékesített méz. Darabolt lépesméz: Egy vagy több lépdarabot tartalmazó méz. Csorgatott méz: A fiasítástól mentes lépekből, azok felnyitása után kicsurgatással nyert méz. Pergetett méz: A fiasítástól mentes lépekből centrifugálással nyert méz. Sajtolt méz: Fiasítástól mentes lépek sajtolásával, 45 °C-ot meg nem haladó mérsékelt hő alkalmazásával vagy anélkül nyert méz.

Mire jó, miben tér el a pergetett méz és a sajtolt méz? - EgészségKalauz

Az emberiség nem véletlenül becsüli meg a mézet már évezredek óta, hiszen fajtától függően, különböző betegségek gyógyítására is alkalmasak, külsőleg használva, illetve belsőleg, elfogyasztva. Miből készül a gesztenyeméz? Többféle méztípus létezik, ezek közül pedig, talán az egyik legkülönlegesebbnek számít a gesztenyeméz. A gesztenyeméz előállítása szelídgesztenyéből történik. Még csak véletlenül sem szabad összetévesztenünk a szelídgesztenyét, a vadgesztenyével. Míg a szelíd típust piacokon, ehető formában szerezhetjük be, addig a vadgesztenye mérgező és emberi fogyasztásra teljesen alkalmatlan. A gesztenyeméz tehát, csakis szelídgesztenyéből készülhet. Jótékony hatásai Mint azt jól tudjuk, a gesztenye már önmagában is rengeteg jótékony egészségügyi hatást képes gyakorolni a szervezetre. Rengeteg ásványi anyag található meg benne. Többek között foszfort, kalciumot és vasat tartalmaz. A szelídgesztenyéből készült méz remek segítséget nyújt a trombózis kialakulásának megelőzésében, illetve a gesztenyeméz visszér problémák kezelésére is kiválóan alkalmas.

Azonos színe és állaga miatt akácmézzel jól kombinálható. Hungarikumnak számít. Vegyes virágméz Színe a világostól a sötétig változhat, gyorsan kristályosodik. Felhasznált irodalom: A Magyar Élelmiszerkönyv 1-3-2001/110 számú előírása a mézről. In: 152/2009. (XI. 12. ) FVM rendelet a Magyar Élelmiszerkönyv kötelező előírásairól. Frissítve: 2019. január 14. Bíró A. (2014) Tudnivalók a különböző mézfajtákról. 2014. 01. Elérhető: Schmidt J. (2007) 10 dolog, amit a mézről tudni érdemes. Új DIÉTA, 2007; (2), 31. Elérhető: Frank R. (2006) A csodálatos méz. Gyógyító receptekkel. Budapest, CSER Kiadó, 2006. Forrás: TáplálkozásiAkadémia Forrás: MDOSZ, Táplálkozási Akadémia

A népi jó tanács hátterében, mi szerint ne tegyük a mézet forró teába az áll, hogy a méz antibakteriális hatású összetevői híg formában, normál hőmérsékleten a legaktívabbak, a magas hő viszont csökkenti ezt az aktivitást, emellett a méz aroma- és illatanyagai is károsodnak. (2) A méz íze több mint százhúsz aromaanyagból áll össze, amelyek kémiailag alkoholok, ketonok, aldehidek, valamint észterek. Ezek a kellemes íz mellett étvágyfokozó hatásúak, serkentik az emésztőnedvek, enzimek és hormonok kiválasztását. Az aromaanyagok mellett a különféle szerves savak is befolyásolják a méz ízét, növelik annak étvágygerjesztő és emésztést serkentő hatását. (4) Érdekesség, bár nem új keletű tapasztalat, hogy a méz segíti a sebgyógyulást: stimulálja az új erek képződését, serkentve új sejtek kialakulását is, így például a seb befedését szolgáló hámsejteket. (2) Náthás időszakban, influenzaszezonban a méz fogyasztása már csak azért is javasolt, mivel a B- és T-limfocita immunsejtek aktiválása révén szerepe van az immunvédekezésben.